BUTTAFUOCO STORICO O.P. D.O.C.

Buttafuoco Storico je víno, které je ​​propojeno s malým kouskem půdy v samém centru Oltrepó Pavese, v tzv. “Sperone di Stradella”,jedná se o malé území ohraničené potoky Versa a Scuropasso.

Buttafuoco Storico je víno, které vyrábí jen patnáct vinařů, kteří zároveň tvoří "Club del Buttafuoco Storico“. Buttafuoco Storico je doporučováno opravdovým milovníkům dobrého vína, kteří hledají výjimečná a vzácná vína.

Víno je vyprodukováno ze čtyř autochtonních druhů hroznů, které jsou typické pro toto území. Jedná se o Croatina, Barbera, Uva Rara a Ughetta. Na rozdíl od jiných vín, jako například Gutturnio DOC, jsou čtyři druhy hroznů po sklizni fermentovány v jednom sudu, aby se spojily typické vlastnosti každé odrůdy a sjednotily se do jednoho tónu, který by měl být jasný a silný, ale zároveň vyvážený. Následně, v souladu s předpisy společníků Klubu Buttafuoco Storico, se víno uchovává v dubových sudech po dobu nejméně dvanácti měsíců a následně zraje šest měsíců v láhvích. Nicméně, podle výslovné dohody členů Klubu Buttafuoco Storico, může být víno uvedeno na trh až 36 měsíců od sklizně.

Buttafuoco Storico se podává při teplotě 18 stupňů do velkých sklenic, aby došlo k optimálnímu okysličení vína. Týká se to zejména starších ročníků . Buttafuoco Storico může být konzumováno také jako mladé víno (jedná se, ale vždy o víno, které je minimálně tříleté), aby bylo možné ocenit aroma zralých červených plodů a švestek. V tomto případě se dobře hodí k těstovinám plněným  masem, zrajícím sýrům, červenému masu a zvěřině. Svou povahou je však Buttafuoco víno, které je vhodné ​​pro střední až dlouhodobou archivaci,  vyniká krásnou kombinací vůní a chutí. Je výborné se sýry, grilovaným a pečeným masem.

Buttafuoco Storico je také zajímavé svou historií, která se pojí s legendou. V erbu Klubu Buttafuoco Storico, který najdeme na všech lahvích zúčastněných vinařství je ovál, (připomíná tvar sudu, ve kterém Buttafuoco zraje). Uvnitř oválu je zobrazena námořní plachetnice, což je velká zvláštnost, protože Oltrepò Pavese se nachází v kopcovité oblasti a ne u moře. Legenda praví, že plachetnice byla rakousko-uherského původu a do této oblasti připlula po řece Pád (italsky Po) kolem roku 1850, aby pomohla bránit území před útoky Sardinského království. Námořníci na palubě měli možnost toto víno ochutnat. Oblíbili si ho a na jeho počest přejmenovali svou loď na Buttofuoco a také mu věnovali vítězství v poslední bitvě.

Buttafuoco Storico má všechny prvky a atributy, které ho řadí k velkým italským červeným vínům, přesto všechno je v cizině málo známé.

Stampa | Mappa del sito
© Copyright 2020: All rights reserved - top for trade s.r.o.