MALVASIA, FASCINUJÍCÍ A NEZNÁMÁ

V provincii Piacenza se vyskytuje antická vinná réva, která se nazývá Malvasia Candia Aromatica. Vyrábí se z ní víno Malvasia DOC Colli Piacentini.

Abychom se dostali k původu této odrůdy musíme se vrátit do období Řeků, kdy se na Peloponézském ostrově, Rhodosu a Krétě vyrábělo víno smícháním hroznů z několika druhů vinné révy.

Ve středověku začala Benátská republika vyvážet do celé Evropy toto víno, které bylo v té době sladké, aromatické a velmi oblíbené.

Peloponézský přístav, z kterého vyjížděly lodě Benátské republiky se jmenovalo Monemvasia. Víno bylo posléze pojmenováno po přístavním městě, které bylo později poitalštěno na Malvasia.

Víno bylo tak oblíbené, že bylo nazýváno " hroznový nektar ". V Benátkách v té době existoval tzv. „Fondaco della Malvasia“.

Bylo to místo kam přivážely lodě z Monemvasia víno. Víno tam bylo skladováno, prodáváno a konzumováno. Kolem Fondaco bylo mnoho osterií a tavernen (malé hospůdky), kde se také Malvasia prodávala. V období mezi šestnáctým a osmnáctým stoletím byla Malvasia jedno z nejpopulárnějších a nejvíce konzumovaných vín v celé Evropě.

S invazí Turků a nebezpečím ztráty velmi ziskového obratu se Nejjasnější benátská republika rozhodla, že bude nejlépe importovat vinnou révu, která plodila tak vynikající a oblíbené víno .

Tak v šestnáctém století, začala být produkována přímo v Itálii Malvasia, odrůda Malvasia di Candia - město ostrova Kréta - nakonec našla své ideální místo přímo mezi kopci v provincii Piacenza, kde je dnes nejběžnější odrůdou, schopnou poskytnout bohatou úrodu hroznů a intenzivního, aromatického vína.

V suché a tiché verzi se snoubí s různými předkrmy, polévkami, vaječnými pokrmy, bílým masem a rybami.

Stampa | Mappa del sito
© Copyright 2020: All rights reserved - top for trade s.r.o.