ORTRUGO D.O.C.

Vinná réva Ortrugo je autochtonní  odrůda z oblasti " Colli Piacentini ", jejíž název je odvozen ze slengového výrazu "ortr ug", což znamená "altra uva" neboli "ostatní hrozny".

O této odrůdě se nachazí podložené informace na počátku devatenáctého století. Bramieri se o ni zmiňuje pod názvem "Altruga" ve smyslu jiné hroznové víno vzhledem ke známým odrůdám. Na počátku dvacátého století byla nalezana souběžnost s vinnou révou v oblasti Pavie s názvem Ortrugo de Rovescala. Teprve od roce 1927 se začal používat název Ortrugo.

V provincii Piacenza bylo Ortrugo původně nazýváno tímto jménem pro rozlišení od Malvasie. Tato  odrůda se pěstovala od středověku a byla používána především k výrobě směsi vín (k výrobě známkového vína). Teprve od počátku sedmdesátých letech, v důsledku zájmu některých místních vinařů, bylo Ortrugo experimentálně vinifikováno samostatně.

Experimenty byly ukončeny jakmile vinifikace Ortruga začala přinášet vynikající a nečekané výsledky a záhy poté obdržela ochrannou známku DOC.

V krátkém čase, spolu s odrůdou Malvasia di Candia aromatica, se stává vynikajícím bílým vínem oblasti Colli Piacentini a byla započata produkce šumivé verze.

Rostlina produkuje velké trsy, cylindrycko-kónického tvaru, s plody střední velikosti se zelenavě žlutou slupkou. Zraje v období na přelomu září a října. Samostatná vinifikace, ve verzi sektu a šumivých vín, nechá vyniknout slámově žluté barvě se zelenkavými odlesky. Víno je podmanivé, čerstvé s příjemnou vůní  a kyselostí . Tichá verze má dobrou alkoholovou bázi,vyváženou chuť a čerstvost.

Mohlo by být považováno za "nové" Prosecco ? Proč ne!

Doporučujeme následující kombinace:

Různé předkrmy, salámy, uzené ryby, těstoviny, pokrmy ze zeleniny, vaječné omelety a ministrone.

Stampa | Mappa del sito
© Copyright 2020: All rights reserved - top for trade s.r.o.