PINOT NERO D.O.C.

Ze všech odrůd červených vín je na světě považováno za jedno z nejušlechtilejších (jediné možné srovnání je pravděpodobně s Nebbiolo) a zároveň velmi obtížně interpretovatelných. Bývá také doprovázeno velmi komplexní degustací.
Za svůj název pravděpodobně vděčí charakteristickému tvaru kužele, který je typický pro zralé hrozny. První odkazy o odrůdě podobné Pinot sahají v Itálii až do roku 1500. Vinná réva Pineolo, Pignolo nebo Pignolo grappolato se pěstovalo na kopcích v oblasti měst Pavia a Piacenza. Pinot Noir, které dnes známe v Itálii, však pochází z francouzské selekce  a v Padánské nížině se objevilo v polovině roku 1800.
Původ Pinot noir je ve francouzském Burgundsku, která je základnou nejznámějších vín z oblasti jako Romanée Conti, Gevrey-Chambertin a Richebourg. Je také přítomné v oblasti Champagne, zejména v horách v Remeši a existuje pro něj několik synonym: Borgogna Nero, Savagnin noir, Franc Péneau.
V Itálii existují dva druhy Pinot noir. První se používá k vinifikaci červeného vína. Víno je velmi jemné a značně se liší ročník od ročníku. Vinifikace je komplexní a představuje snad největší výzvu pro každého enologa, kterému se v průměru podaří získat velmi dobrý ročník vína jednou za pět let.
Pěstuje se v oblasti Oltrepò Pavese, Franciacorta, Trentino, Veneto, Friuli a Alto Adige, kde je známé jako Blauburgunder. DOC Oltrepò Pavese Pinot Noir pochází z roku 1970.
Pinot Noir má červenou barvu, která není nikdy příliš silná. Má charakteristickou vůni červených plodů (zejména rybízu, ale také ostružin a malin). Je velmi vhodné pro zrání v dubových sudech.
Druhý typ se používá k vinifikaci bílého vína (bez kontaktu se slupkou). Víno je "neutrální", což je však nejlepší základ pro výrobu šumivého vína. Dává vínu tělo, komplexnost a také pozoruhodně dlouhou životnost. Ve Francii je rozhodující tato vlastnost pro úspěšnou  výrobu šumivých vín a především šampaňského.
Na počátku roku 1900, iniciativou některých vinařskych firem, se v Oltrepò Pavese neboli starém Piemontu masivně rozšířila výroba šumivého vína Pinot Noir. Bylo zjištěno, že oblast je velmi vhodná pro pěstování této odrůdy.  Vinifikace  bílého a červeného vína přinesla skvělé výsledky.
Z tohoto důvodu najdete Pinot Noir DOC Oltrepò Pavese v naší nabidce…

Stampa | Mappa del sito
© Copyright 2020: All rights reserved - top for trade s.r.o.