Italské salámy DOP a IGP: méně tuku, více bílkovin a mikroživin

Ve dnech 21. až 22. června 2013 se v Římě konal XVII. Národni kongres italské společnosti věd pro výživu. Protagonisty tohoto kongresu se stalo 37 italských salámů nesoucí ochrannou známku Evropské Unie. Produkty nesoucí známky DOP a IGT se mohou pochlubit zlepšením nutričních hodnot. Oproti předchozím průzkumům provedených v roce 1993 a 2010 se prokázalo, že v posledních dvou desetiletích klesl obsah tuků v masných vyrobcích, v některých případech až o 50%.

 

Další významné snížení, až o 40%, bylo zjištěno v částech nasycených tuků a soli. Opačný trend nastal u nenasycených tuků, které jsou zodpovědné za snižování LDL- cholesterolu v krvi. Tento pokles obsahu lipidů vedl také k větší rovnováze mezi obsahem nasycených mastných kyselin a nenasycených uhlovodíků. Podstatným snížením tukové složky v italských masných výrobcích došlo k nárůstu bílkovin až o 23% a snížení kalorické hodnoty, v některých případech až o 30%.

Podle minulosti je také kompletnější profil mikroživin.Obsah vitamínů B1, B2 a B3 (thiamin, riboflavin a niacin), zapojených do mnoha buněčných procesů, byl již známý. Novou analýzou byla zjištěna přítomnost vitamínu B6 (pyridoxin), který se váže na několik enzymů na metabolismus dusíkatých látek.Přehodnoceno bylo také použití produktů DOP a IGP v cateringu a společném stravování. Také pro stravováni ve školních zařízeních jsou italské salámy důležitým prvkem a přispívají k vytvoření chutných a zdravých receptů. Použití italských salámů a masných výrobků je vhodné i v sektoru asistenčniho stravování, protože strava by měla být považována za nedílnou součást léčby.

 

Ve stadiu života, kdy pacient potřebuje adekvátní výživu k podpoře hojení organismu a zabránění riziku recidiv, italské salámy DOP a IGP díky jejich chutnosti, stravitelnosti a žvýkatelnosti, mohou sloužit k podpoře správné výživy a představují snadnou alternativu vhodnou k implementaci v domácím prostředí. Italské masné výrobky v kvalitě DOP a IGT je třeba považovat za kategorii potravin, které prošly procesem změny a jsou v souladu s dietním doporučením současné vědecké komunity. Mohou se stát potravou pro každého, včetně spotřebitelů, kteří jsou velmi sensibilní na vysokou kvalitu potravin.

Stampa | Mappa del sito
© Copyright 2020: All rights reserved - top for trade s.r.o.