Prosciutto di Parma DOP

Sláva šunky " Prosciutto di Parma " má své kořeny v dávných dobách, přesněji v římském období, kdy provincie Parma, patřila do samého srdce Gálie. Její jméno pochází z latinského "perexsuctum", což znamená "vysušené". Na vznik této tradiční italské pochoutky měla vliv přítomnost solných pramenů Salsomaggiore Terme v parmské oblasti. Říká se, že v roce 217 před n.l., když Hannibal přišel do města Parma a byl vítán jako osvoboditel od útlaku Římanů, obyvatelé Parmy mu během oslav na jeho počest nabídli šunku konzervovanou v soli, která byla uchovávána v dřevěných sudech.

Od této doby, kdy se zpracování masa provádělo zcela ručně, se postupně vyvinulo až do dnešního dne. V moderním procesu zpracování masa, kontrolovaného a certifikovaného ve všech jeho fázích, se podařilo zachovat tradiční vlastnosti tohoto produktu a zároveň zajistit bezkonkurenční úroveň kvality.
V roce 1963 bylo výrobci založeno Consorzio del Prosciutto di Parma. Je to sdružení, které ručí za kvalitu a originální původ tohoto produktu. Prosciutto di Parma je nízkokalorická šunka, intenzivní chuti a dlouhodobé trvanlivosti. Jediná povolená konzervační látka, mimo jiné v menším množství než je tomu u všech ostatních typů italských šunek, je sůl. Na výrobu se používají pouze stehna vyšší váhy (čerstvé váží 12 až 13 kg). Nasolení je doprovázeno krátkou přestávkou, při které je šunka uložena do chladu. Následně je zakapána malým množstvím přírodního tuku, získaného z vepřového sádla, a přidává se další malé množství soli.

Šunkové kýty zrají zavěšené jedna vedle druhé v obrovských sušárnách minimálně 12 měsíců. Oblasti, v kterých je povolena výroba parmské šunky je zvýrazněna na mapě. Modře jsou vyznačené povolené oblasti pro chov vepřů. Zvířata mohou pocházet z hospodářství umístěných v těchto italských regionech: Piemont, Lombardie, Veneto, Emilia Romagna, Toskánsko, Umbrie, Marche, Lazio, Abruzzo a Molise.
Fáze chovu, výkrmu a léčby zvířat, tak jako následné zrání jsou regulovány a velmi přísně kontrolovány.

Prosciutto di Parma D.O.P.Váha:Kg 7,500 – 9,500

Použitá surovina:vepřové maso

Zrání: minimalně 12 měsíců v oblasti výroby

Uchování/Konzervace: v chladnu

Servírovaní: krájí se na tenké plátky

Stampa | Mappa del sito
© Copyright 2020: All rights reserved - top for trade s.r.o.